Dziś na stronie UM Opole pojawił się komunikat:

„Ogłoszenie o rozstrzygnięciu konkursu ofert na realizację w 2017 r. akcji profilaktycznej „Bo zdrowie jest najważniejsze”

Prezydent Miasta Opola informuje, iż w wyniku rozstrzygnięcia konkursu ofert na realizację    w 2017 roku akcji profilaktycznej „Bo zdrowie jest najważniejsze” dotację otrzymało: Stowarzyszenie Mamy z Opola z siedzibą w Opolu przy ul. 1 Maja  18/17.Wysokość środków finansowych przeznaczonych na realizację ww. akcji profilaktycznej:  50.000 zł .”

Co to oznacza?

Już w listopadzie do Opola przyjedzie ambulans Fundacji Ronalda McDonalda, na pokładzie którego, ok 500 dzieci weźmie udział w ultrasonograficznych badaniach przesiewowych.

Przypominamy, że Stowarzyszenie Mamy z Opola od dwóch lat starało się o przyjazd Fundacji do Opola. W zeszłym roku udało się zebrać wystarczającą liczbę głosów pod projektem zgłoszonym do Budżetu Obywatelskiego 2017.

Po co takie badania?

Badanie USG dziecka jest bezpiecznym i bezbolesnym sposobem upewnienia się, że rozwój dziecka przebiega tak, jak przebiegać powinien.

Stowarzyszenie Mamy z Opola nawiązało kontakt z Fundacją Ronalda McDonalda, która już od 2005 roku prowadzi Ogólnopolski Program Profilaktycznych Badań Ultrasonograficznych Dzieci i w ramach poszczególnych akcji zaprasza małych pacjentów na pokład specjalistycznego ambulansu medycznego – daru amerykańskiej Fundacji RMHC dla polskiej fundacji. Program badań ultrasonograficznych dzieci jest głównym elementem platformy programowej fundacji pod nazwą „NIE nowotworom u dzieci”. Jego pomysłodawcą jest krajowy konsultant ds. onkologii i hematologii dziecięcej, prof. Jerzy R. Kowalczyk. Badaniami objęte są dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat. Wykonują je lekarze specjaliści radiolodzy z doświadczeniem. W czasie badania lekarz dokonuje kompleksowej oceny stanu tarczycy i węzłów chłonnych, narządów jamy brzusznej, a u chłopców dodatkowo moszny.

W badaniach wzięło już udział ponad 500 000 dzieci. Podczas każdej akcji rodzice otrzymują dodatkowe porady związane z koniecznością wykonania innych specjalistycznych badań i dalszej diagnostyki. Każdy przypadek badania kończący się zaleceniami to dowód, że badania profilaktyczne u zdrowych dzieci mają ogromny sens.

Podsumowaniem każdych badań jest raport statystyczny.

Kompleksowy zakres badań USG realizowany w ramach programu „NIE nowotworom u dzieci” nie jest dostępny w ramach powszechnych ubezpieczeń zdrowotnych. Aby wykonać badania oferowane na pokładzie ambulansu, należy mieć 2–3 skierowania od lekarzy specjalistów, do których dziecko kierowane jest przez lekarza POZ lub pediatrę.

Problemem dla dzieci tak zwanych zdrowych jest także dostęp do lekarzy radiologów. To powoduje, że niewielu rodziców korzysta z USG jako profilaktyki. Badanie USG jest bezbolesne, bezpieczne i szybko daje możliwość oceny prawidłowości procesu rozwojowego oraz diagnostyki odstępstw od normy.

Celem badania jest sprawdzenie stanu zdrowia pacjentów w wieku od 9 miesięcy do 6 lat. Badania profilaktyczne mają na celu znalezienie u dzieci ewentualnych nowotworów, które – wcześnie wykryte – są w 100% wyleczalne, jak i wad rozwojowych.

Celem badania jest także poprawa świadomości rodziców związanych z nowotworami u dzieci.

Dziękujemy wszystkim mieszkańcom Opola, którzy nam zaufali i oddali głos na nasz projekt. Dzięki temu już niedługo będzie on realizowany!!! Przed nami ogrom pracy, ale wiemy że warto, BO zdrowie jest najważniejsze!!!

Na bieżąco będziemy Was informować o pracach przygotowawczych.

 

Poprzedni artykułDziki Zachód 117 km od Opola
Następny artykuł„Nowa” szkoła, zmiany w roku 2017/2018