Bywa, że mimo wielu wysiłków włożonych w wychowanie dziecka nasz kontakt z nim w okresie dorastania nie jest najlepszy. Czy można to naprawić? Nastolatek musi widzieć, że zależy ci na poprawieniu kontaktu. Jeśli dotychczasowe próby porozumienia nie powiodły się, należy podjąć nowe działania. Nie warto rezygnować z bliskości. Oboje tego potrzebujecie. Jeżeli chcesz wprowadzić zmiany, powiedz mu o tym. Porozmawiaj z dzieckiem, wytłumacz, co i jak chcesz zmienić. Wyjaśnij dlaczego i poproś o współpracę.

Pamiętaj, że podstawą dobrych kontaktów z dzieckiem jest rozmowa:

 • Rozmawiaj ze swoim dzieckiem zawsze, wszędzie i o wszystkim. Im częściej z nim rozmawiasz, tym lepiej poznajesz jego świat, jego oczekiwania, marzenia, a także problemy.
 • Staraj się zawsze znaleźć czas na rozmowę, gdy dziecko ma problem. Rozmowa pomaga pozbyć się przykrych uczuć. Gdy czuje się bezradne i skrzywdzone, pozwól mu się wygadać, wypłakać i wyzłościć. Postaraj się je zrozumieć i mądrze mu doradzić. W żadnym wypadku nie bagatelizuj jego problemów.
 • Znajdź też czas, gdy chce się podzielić radością, sukcesem. Okaż swoje zadowolenie, pochwal, spytaj o szczegóły wydarzenia. Nie umniejszaj wagi sukcesu, powiedz, jaka jesteś z niego dumna. To mu dodaje wiary w siebie i jest zachętą do osiągania dalszych sukcesów.
 • Staraj się dostrzegać sygnały, że dziecko cię potrzebuje. Kiedy ma jakiś problem, nie zawsze poprosi cię o rozmowę. Jeżeli będziesz uważnie je obserwować, to z pewnością dostrzeżesz wszelkie zmiany. Czasem zaczyna cię unikać, a czasem stara się być blisko, kręci się i czeka. Zainteresuj się przyjaźnie, pomóż nawiązać rozmowę.
 • Stwarzaj warunki do luźnej rozmowy. Wykorzystuj naturalne chwile przy wspólnej herbacie, kolacji, na spacerze, stwórz nastrój na wieczorne pogaduchy, proponuj wspólne spędzanie wolnego czasu atrakcyjne także dla niego.
 • Okazuj zainteresowanie jego sprawami, ale nie wypytuj natarczywie. Poczekaj, aż samo zacznie mówić o tym, co się u niego dzieje. To ono decyduje, ile chce nam o sobie powiedzieć. Uszanuj to.
 • Rozmawiaj też o tym, co się u ciebie obecnie dzieje, o swoich kłopotach i planach. Pytaj je o zdanie w różnych sprawach i pokazuj, że liczysz się z jego opinią.
 • Opowiadaj o sobie. Dzieci lubią wspomnienia rodziców z czasów ich młodości. Takie opowiadania zbliżają, bo przypominają dzieciom, że ich rodzice też byli młodzi. Nie przedstawiaj się jednak wyłącznie kryształowo, powiedz, że także popełniałaś błędy i uczyłaś się podejmować trudne decyzje.
 • Rozmawiaj na każdy temat, nie unikaj trudnych spraw. Zadbaj o to, żeby w waszym domu nie było tematów tabu. Rozmawiaj także o tym, czego się obawiasz. Bądź raczej doradcą niż ekspertem.

Warto też pamiętać o kilku ważnych sprawach:

 • Bądź przykładem. Postępuj tak, by zahcować wiarygodność. Dzieci są dobrymi obserwatorami i łatwo zauważą, gdy nie robisz tak, jak mówisz.
 • Wymagaj, ale stawiaj dziecku warunki możliwe do spełnienia.
 • Bądź konsekwentna, aby dziecko liczyło się z tobą i wiedziało, że ustalone przez ciebie normy w ważnych sprawach muszą być respektowane.
 • Poznaj przyjaciół i znajomych dziecka. Pamiętaj, że w tym wieku koledzy i koleżanki odgrywają dużą rolę.
 • Szanuj prawo dziecka do własnych wyborów, opinii, dysponowania swoim wolnym czasem. Doradzaj, ale nie narzucaj swojej woli.
 • Nie bądź nadmiernie opiekuńcza. Pozwól dziecku zdobywać doświadczenia; ono uczy się życia przede wszystkim robiąc nowe rzeczy, sprawdzając. Czasem popełnia przy tym błędy, bądź zatem czujna i w porę reaguj.
 • Określ jasno zasady dotyczące zakazu stosowania środków odurzających i innych używek.
 • Ucz, jak przezwyciężać trudności i radzić sobie w trudnych sytuacjach.            Wychodząc naprzeciw trudnościom wieku adolescencji, proponujemy udział w bezpłatnych warsztatach Programu Wzmacniania Rodziny. Jest to profilaktyczny program dla dzieci i młodzieży w wieku 10-14 lat oraz ich rodziców i opiekunów. Dla dorosłych to czas wzmocnienia wychowawczych kompetencji oraz poszerzenia ich o repertuar konkretnych narzędzi, pomagających w rozwiązywaniu codziennych trudności. Dla nastolatków natomiast to czas zabawy, poznania swoich mocnych stron oraz zdobycia umiejętności w radzeniu sobie ze stresem i presją rówieśniczą.

Zapraszamy do zapisów pod numerami tel. 721 019 416 oraz 600991525 lub mailowo: kontakt@toczlowiek.pl

Program Wzmacniania Rodziny 10-14 w Opolu realizuje Stowarzyszenie To Człowiek dzięki finansowaniu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego i wsparciu Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

17 − 8 =