Smoczek to zarówno przyjaciel dzieci jak i rodziców. Kiedy się z nim pożegnać? To nie tyle decyzja dziecka, ale rodzica. Czy będzie łatwo? Jest jednak kilka sposobów.

 1. Wielkie pożegnanie
  Jeśli maluszek jest troszkę starszy, możemy zastosować metodę wielkiego pożegnania. Tłumaczymy maluszkowi, że jest już duży/duża, że czas już pożegnać się ze smoczkiem, że smoczek też chce mieć swój własny domek i właściwie cały czas będzie z nami, ale już nie w buzi. Wyciągamy wcześniej przygotowany słoiczek (może być ozdobiony plasteliną lub brokatem) wkładamy do słoiczka mówiąc: Patrz, tak naprawdę smoczek cały czas będzie obok. Po kilku dniach, kiedy dziecko przestanie się nim interesować, niepostrzeżenie zabieramy słoiczek i tak znika on z życia naszego dziecka.
 2. Smoczek sam powoli znika?
  Co jakiś czas przycinamy go odrobinę. Powolutku aż nic nie zostanie.
 3. Tłumaczenie
  Codziennie, coraz rzadziej udostępniamy smoczek, tłumacząc, że smoczek nie jest mu już potrzebny. W pewnym momencie dziecko samo odda lub wyrzuci smoczek.
 4. Natychmiast
  Jeśli dziecko jest starsze i rozumie nieco więcej, a masz zwierzątko w domu, możesz obciąć smoczek i wytłumaczyć, że piesek/kotek zjadł.
 5. Smak
  Smarowanie smoczka czymś nieapetycznym. Czymś, czego dziecko nie lubi np. sok z cytryny. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzać z ilością.

Każda z metod ma zarówno swoje wady jak i zalety.
Pamiętajmy, że gdy raz pozbyliśmy się smoczka musimy być konsekwentni i już go nie oddawać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

five × three =