Dzisiejsze warsztaty poprowadziła Żaklina Popiel – psycholog, socjoterapeutka i psychoterapeutka dzieci i młodzieży, pracująca z dziećmi i młodzieżą upośledzoną intelektualnie, autystyczną, zagrożoną wykluczeniem społecznym oraz z dziećmi i młodzieżą w szeroko rozumianej „normie rozwojowej”. Trener „Szkoły dla rodziców i wychowawców” oraz Programu Zdrowia Psychicznego „Przyjaciele Zippiego”. Uczestnik licznych konferencji i szkoleń.

Żaklina przygotowała program, który porządkował omawiany temat podczas zajęć, jednak, doświadczenia mam ze swoimi dziećmi, zdominowały warsztaty, dzięki czemu, każda z nas mogła porozmawiać o swoim własnym, indywidualnym spojrzeniu na bunt maluszka oraz o tym, jak sobie z tym radzić.

Poruszałyśmy tematy permanentnego „NIE” nawet, jeśli dziecko myśli tak; dlaczego dziecko jednego dnia lubi kotleta mielonego a drugiego już nie; jak sobie radzić z poczuciem „jestem mamą, więc to zachowanie jest pewnie moją winą”; jak ważna jest konsekwencja i wytyczanie dziecku granic.

Psychoterapeutka omówiła różne spojrzenia na bunt, teorie, szkoły, z których niektóre twierdzą, że taki bunt nie istnieje.

Zajęcia trwały ponad dwie i pół godziny. Wyszłyśmy z nich z głowami pełnymi przemyśleń, napełnione nadzieją na zmiany, ale również pełne zrozumienia dla naszego maluszka i dużo większą wiedzą.

Żaklina posiada niespotykany dar dostosowywania się do rozmówcy i tłumaczenia zawiłych problemów w sposób jasny i zrozumiały, oparty na doświadczeniu.

A co o warsztatach mówią mamy?

  • Dużo przydatnych informacji. Dzięki opowieściom innych mam, dyskusja była spontaniczna i można było omówić indywidualne z pozoru problemy, które jak później się okazało, dotyczą większości z mam. Atmosfera była mila, sympatyczna, aż chciało się zaangażować w dyskusje. Magda
  • Było bardzo w porządku, chociaż jak zwykle za krótko, tzn. nieważne ile byłoby czasu zawsze na coś zabraknie – Ewa
Poprzedni artykułGluten zły?
Następny artykułJabłecznik z przepisu babuni