Rozpoczynając nowe działania, podejmując nowe postanowienia, najważniejsze jest ustalenie celu, do którego będzie się dążyć oraz odpowiedni poziom motywacji.
Istotne jest prawidłowe określenie celu, który sam w sobie, zasili nas odpowiednią dawką motywacji.

Cel musi być:
Osiągalny-czyli możliwy do zrealizowania,
mierzalny-tak, byśmy mogli ocenić, na jakim etapie jego realizacji jesteśmy,
skonkretyzowany, np. schudnięcie 5 kg.

Ważne jest też ustalenie celów krótko i długoterminowych. Na początku warto postawić sobie cel, znajdujący się w zasięgu możliwości. W przypadku podejmowania nowych wyzwań, planów, działań ważne jest także wsparcie innych ludzi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
motywacja – co na nią wpływa?

Co wpływa na spadek zaangażowania i motywacji w podejmowane czynności?

1. Brak wiary w siebie oraz swoje możliwości.
Podejmowanie jakichkolwiek działań bez wiary w możliwość osiągnięcia sukcesu znacznie osłabia motywację. Osoby niewierzące w siebie często nawet nie podejmują nowych wyzwań lub poddają się, gdy pojawiają się pierwsze trudności.

2. Częstym błędem przy rozpoczynaniu np. programu treningowego jest zawieszenie zbyt wysoko poprzeczki, co prowadzi do szybkiego zniechęcenia, kiedy nie udaje nam się osiągnąć tego, co zamierzaliśmy.

3. Oczekiwanie natychmiastowych efektów.
Podejmując nowe wyzwania, oczekujemy, iż rezultaty będą spektakularne i pojawią się bardzo szybko, niemal natychmiast. Jeżeli w np. waga nie pokazuje przy każdej okazji, ubytku kilku kilogramów, zniechęcamy się i przestajemy wierzyć w skuteczność podjętych działań. Należy sobie dać czas, a także nauczyć się doceniać nawet najmniejsze postępy i sukcesy – bo tak naprawdę one wpływają na rezultat końcowy.
4. Obawa przed krytyką.
Często zaczynamy jakieś działanie i zaprzestajemy, gdyż wolimy pozostać przy tym, co mamy i znamy, (mimo że nie jesteśmy z tego zadowoleni), niż narażać się na komentarze i krytykę ze strony innych ludzi. Obawa przed krytyką łączy się z niskim poczuciem wartości i brakiem wiary we własne możliwości.

Psycholog-mgr Katarzyna Burtna
Gabinet Psychologiczny dla dzieci i młodzieży

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

four × two =